דק איפאה

יתרונות וחסרונות של דק איפאה

דק בחצר, במרפסת, על רחבה של גג יצוק בטון, בבית העסק או בבית, הוא תוספת נאה שניתן לעשות בה שימוש נעים, לבלות זמן מחוץ למבנה, לשבת על כוס קפה עם חברים או בני משפחה, לשוחח בטלפון, להירגע עם ספר טוב וכד'. ישראל נתברכה במזג אוויר נעים במהלך ימים רבים בשנה, דק בארצנו הוא מתבקש ממש, ואין פלא שבעלי בתים ועסקים רבים בוחרים להתקין דק מעץ טבעי או דק סינטטי (המכונה גם "דק דמוי עץ"). יש יתרונות וחסרונות שונים לדקים מעץ טבעי לעומת דק סינטטי. דק מעץ הוא בעל מראה אותנטי כמו גם מגע נעים ואפילו ריח ייחודי של עץ (דברים שלא ניתן לשוות לחומר סינטטי דמוי עץ, אותם חומרים מהם עשויים לוחות דק סינטטי).

חשוב לדעת שבארץ נבנים דקים מעץ טבעי מכמה סוגים של עץ. רוב רובם (כ- 85%) של הדקים מעץ בישראל נבנים מעץ אורן. בין סוגי העץ האחרים המשמשים לבניית דקים בארץ ניתן למנות את האיפאה, הטיק הבורמזי, דק במבוק ועוד. איפאה הוא עץ בעל קושי גבוהה ושימון פנימי ולכן הוא עמיד מאוד ושומר על מראה כחדש לאורך שנים וללא תחזוקה רבה. לפניכם סקירה אודות דקים מעץ איפאה, סקירה שבכוחה לסייע למי ששוקלים להתחדש בדק עץ להבין אם דק איפאה עשויה להיות המתאים ביותר גם במקרה שלהם.

סוגים שונים של דקים מעץ טבעי

כאמור, דק איפאה הוא סוג אחד מני כמה סוגים של דקים מעץ טבעי הנבנים כעניין שבשגרה בישראל. איפאה הוא עץ שמקורו ביערות הגשם של דרום ומרכז אמריקה, מדובר בעץ כהה יחסית לו רמת קושי טבעי גבוהה מאוד (משקלו הסגולי של האיפאה הוא גבוהה עד כדי כך שהוא שוקע במים), לאיפאה גם שימון פנימי טבעי המעניק לו עמידות טובה מפני מזיקים כמו גם מפני פגעי מזג אוויר (קרינת שמש ומשקעי גשם גם יחד). דק מעץ איפאה נחשב עמיד, נאה ואיכותי מאוד, למעשה חסרונו העיקרי של דק איפאה הוא מחירו הגבוה יחסית. חיסרון נוסף של דק איפאה הוא שמדובר בעץ שעיבוד שלו הוא קשה יחסית (בגלל הקושי הגבוה של האיפאה, מה שאומר שמדובר בעץ שלא קל לנסר אותו למידה או לקדוח בו קדחים.

סיבות לכך שדק איפאה הוא יקר יחסית לדקים מסוגים אחרים של עץ

רוב רובם של הדקים מעץ טבעי בארץ נבנים מעץ אורן שמקורו ביערות במזרח ומערב אירופה המתוחזקים כך שישמשו כמקור לעץ כחומר גלם. לאורן עמידות טבעית בינונית בלבד (הוא נחשב עץ רך), כדי לשפר את העמידות קורות ולוחות של עץ אורן המיועדות לשמש מחוץ למבנה (לדק עץ בחצר למשל) עוברות טיפול לשיפור עמידותם. דק איפאה נבנה מעץ איפאה במצבו הטבעי. בניגוד לעץ אורן, אין צורך בטיפולי שיפור עמידות כדי שהאיפאה יהיה עמיד מספיק.
מקורו של האיפאה הוא מדרום אמריקה, מכיוון שמדובר בעץ עצום מימדים שמגיע מאזור בעולם שהא רחוק מאוד מישראל כריתת העץ, הכנתו במנסרה והובלתו עד האזור שלנו בעולם גורמים לכך שהאיפאה יהיה יקר יחסית לסוגים אחרים של עץ שניתן לקנות במחסני עצים לבנות מהם דק לחצר או למרפסת.

דק איפאה הוא עמיד מאוד ובכל זאת חשוב לספק לו בכל זאת רמת תחזוקה נאותה

דק איפאה הוא אמנם עמיד יחסית לדקים אחרים מעץ טבעי וגם דקים סינטטיים. דק איפאה כמעט אינו דורש תחזוקה אבל מומלץ להקפיד לשמור על ניקיון הדק ולחדש את הגימור שבחרנו ליישם על משטח הדק, שמן דק, לכה שקפה או לכה מגוונת למשל (ישנם צבעים ולכות על בסיס מים, כמו גם עכל בסיס טרפנטין.

סגירת תפריט
פרגולות מעץ

לקבלת הצעת מחיר

התקשרו: 054-2131744
או מלאו את הפרטים

דילוג לתוכן