ריהוט נוי מעץ מלא במודיעין

הכול על תחזוקה וחידוש של דק עץ

יש סוגים שונים של עץ מהם נבנים דקים בארץ, דקים רבים לחצר ולמרפסת, דק מסביב לבריכה, רצפת דק לקומת גלריה ועוד נבנים כיום גם מחומרים סינתטיים, לוחות עשויים אבק עץ ותוספים הדחוסים ויצוקים בתוך שרף מחומר פולימרי, כגון אפוקסי. לוחות דק סינטטי דורשים תחזוקה מועטה בלבד אולם מי שבוחרים דק עץ טבעי מוכרחים לקחת בחשבון שהדק שלהם ידרוש יותר תחזוקה מדק סינטטי. לפניכם סקירה של טיפולים שונים שניתן וצריך לעשות לדק עץ, שימון דק, ניקוי, תחזוקה, ליטוש וצביעה, טיפול חידוש דק ועוד. 

תחזוקה שוטפת טובה יכולה לחסוך טיפולי חידוש דק

אי אפשר לחקות מראה של עץ טבעי ובטח לא מגע וריח של דק עץ כזה (על סוגי העץ השונים שמשמשים לבניית דקים בארץ, אורן בראשם וגם איפאה, טיק בורמזי ועוד). ישנם סוגי עץ בעלי עמידות טבעית גבוהה מאוד (עץ איפאה למשל שהוא קשה מאוד וגם בעל שימון פנימי המקנה עמידות מלחות וממזיקים). רוב הדקים מעץ בארץ נבנים מעץ אורן שנחשב בעל עמידות בינונית בלבד. יש לוודא שדק עץ אורן נבנה מעץ שעבר טיפול אימפרגנציה שמשפר את העמידות שלו בפני פגעי מזג אוויר ומזיקים (חרקים המעכלים בעץ גומחות ומחילות וגם מאיצים הליכי ריקבון).
גם עץ בעל עמידות טבעית גבוהה, כמו גם עץ שעבר טיפול לשיפור עמידותו, צריך שכבת גימור שתוסיף ותגן עליו. שמן דק הוא אפשרות פופולרית היות וכך ניתן להמשיך ליהנות ממראה העץ הטבעי. ניתן גם לצבוע דק עץ או למרוח עליו לכה שקופה או מגוונת.

אם נשמור על דק העץ שלנו נקי, לא נאפשר לאבק ולכלוך להצטבר עליו, אם נחדש את השימון כשצריך ונשתדל להמעיט חשיפה לשמש קופחת ומזג אוויר קיצוני הרי שהדק שלנו יחזיק מעמד שנים רבות וישמור על חוסן ומראה נאה.

מתי נחוץ טיפול חידוש דק?

כאשר הזמן מתחיל לתת אותותיו בדק העץ שלנו, אם נוצרים אזורים שהצבע שלהם דהה, אזורים בהם העץ נראה כמתפורר, אם ישנם לוחות שכבר אינם מקובעים במקומם באופן מוחלט, סימנים כאלה ועוד מעידים על כך שהגיע הזמן לטיפול חידוש דק.
אי אפשר לקבוע בכל כמה שנים נצטרך לבצע טיפול חידוש דק, הכול תלוי בסוג העץ ממנו בנוי הדק, הגימור שבוצע עם תום הקמתו, רמת התחזוקה השוטפת, רמת החשיפה לאיתני הטבע ולמזיקים ועוד. ישנם דקים מעץ שלא צריכים טיפול חידוש דק במשך 10 שנים ומעלה ואילו דקים אחרים זקוקים לטיפול כזה בכל שנתיים – שלושה.

כך מבוצע טיפול חידוש דק

אם הדק שלכם זקוק לטיפול חידוש אתם יכולים להזמין בעלי מקצוע שיבצעו אותו עבורכם או להחליט לבצע את הטיפול בעצמכם. חידוש דק הוא תהליך בן כמה שלבים, ראשית יש לבצע חיזוקים היכן שחיבורים התרופפו, יש להחזיק את הקונסטרוקציה כולה למצב בו הייתה עם תום הקמתה.
לאחר שהדק חזק כחדש ניתן להמשיך לשלב הליטוש. באמצעות מלטשת חשמלית או עם נייר לטש ובאופן ידני, יש להסיר מהדק כל שכבה המתקלפת ממנו. ליטוש יסודי הוא תנאי להיצמדות טובה של הגימור שנמרח על עץ הדק, שמן דק, לכה שקופה, לכה מגוונת או צבע. חשוב לדעת שכיום יש מגוון גדול של חומרים איכותיים מאד, ביניהם צבעים ולכה על בסיס מים, שמן על טהרת המרכיבים הסינטטיים ועוד. לאחר שהדק חוזק ונוקה יש למרוח את שכבת הגימור בה בחרנו, חשוב ליישם לפי הוראות היצרן. 

סגירת תפריט
פרגולות מעץ

לקבלת הצעת מחיר

התקשרו: 054-2131744
או מלאו את הפרטים

דילוג לתוכן